Genel Bilgiler

Genel Resim 1

1959 yılından bu yana eğitim-öğretime devam etmekte olan Fakültemizde İlahiyat, İlahiyat (İkinci Öğretim), İlahiyat (İngilizce), İlahiyat (Arapça) olmak üzere 4 ayrı program yer almaktadır. Fakültemiz bünyesindeki bütün programların öğrenim süreleri, hazırlık sınıfı hariç 4 yıldır.

İlahiyat, İlahiyat (İÖ) ve İlahiyat (Arapça) programlarında 1 yıl süreli zorunlu Arapça hazırlık sınıfı, İlahiyat (İngilizce) programında 1 yıl süreli zorunlu İngilizce hazırlık sınıfı uygulaması vardır.

 

AKADEMİK KADRO

Fakültemiz Marmara Üniversitesi’nin Bağlarbaşı Kampüsü'nde 131 akademik personel (47 Profesör, 29 Doçent, 25 Doktor Öğretim Üyesi, 15 Öğretim Görevlisi, 15 Araştırma Görevlisi) ile yaklaşık 2800 lisans, 1500 yüksek lisans ve doktora öğrencisine hizmet vermektedir. 

 

ÖĞRENCİ KABULÜ

Fakültemize öğrenci yerleştirme işlemleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Lisans Yerleştirme Sınavlarındaki (YKS) SÖZEL puan türü kullanılarak yapılmaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler ile yurtdışında lise eğitimi görmüş T.C. vatandaşları Marmara Üniversitesi Yurt Dışından Öğrenci Seçme Sınavı (MÜYÖS)'na girmeleri ve başarılı olmaları halinde Fakültemizde öğrenci olma hakkı kazanabilirler. Bunun yanı sıra,  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından koordine edilen ve yurtdışında yaşayan Türk toplumunun çocuklarına yönelik Türkiye’de dini yüksek eğitim imkânı sağlayan Uluslararası İlahiyat Programı çerçevesinde de Fakültemizde öğrenci olma imkanı vardır.

 

Geçen yıl ÖSYS sınavı ile Fakültemize yapılan yerleştirmelere dair bilgiler şu şekildedir:

 

 

Bölüm/Program

Yıl

Kontenjan

Başarı Sırası

Taban Puan

İlahiyat (Arapça)

2020

40

2766 436,5279846

İlahiyat (İngilizce)

2020

40

5228 420,9596252

İlahiyat

2020

280

10363 404,3216248

İlahiyat (İÖ)

2020

70

18279 389,5929260

Ayrıntılı bilgi için YÖK Tercih Atlası'na bakılabilir: https://yokatlas.yok.gov.tr/tercih-sihirbazi-t4-tablo.php?p=söz  

 

ÖĞRETİM DİLİ

Fakültemizdeki İlahiyat, İlahiyat (İÖ) ve Uluslararası İlahiyat programlarında ana öğretim dili Türkçe olup derslerin bir kısmı Arapça yapılmaktadır.   İlahiyat (Arapça) programında tamamen Arapça, İlahiyat (İngilizce) programında da tamamen İngilizce öğretim yapılmaktadır.   Ayrıca İngilizce ve Farsça gibi yabancı dil dersleri ve kursları yanında Osmanlı Türkçesi ile ilahiyatçılığı uluslararası düzeyde gerçekleştirmeye imkân veren bilimsel öğrenme ortamları bulunmaktadır.

 

 

ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ

Fakültemizin gerek Erasmus Programı çerçevesinde, gerekse ikili anlaşmalar olarak pekçok üniversite ile öğrenci değişim anlaşması bulunmaktadır. 2012, 2013 yıllarında bu anlaşmalar çerçevesinde 290'a yakın öğrenci Almanya, İngiltere, İrlanda, Kuveyt, Ürdün, Katar, Umman, Tunus, Malezya, Endonezya, Suudî Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İran gibi ülkelerdeki seçkin üniversitelerde lisans öğretiminin bir bölümünü tamamlamış veya dil kurslarında lisan öğretimi almıştır.

 

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

Fakültemizde üniversitemize bağlı olarak kurulan öğrenci kulüpleri akademik, sosyal, kültürel ve sportif organizasyonlarla yoğun ders programları arasında öğrencilerimize renkli bir sosyal hayat sunmaktadır.

 

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Fakültemizde her öğrenciye danışmanlık hizmeti verilmektedir. Öğrenciler rehberliğe ihtiyaç duydukları konularda kendilerine Fakülteye kayıtları esnasında belirlenmiş olan öğretim üyeleriyle görüşebilmekte ve onların danışmanlıklarından istifade edebilmektedirler. 

 

SANAT FAALİYETLERİ

 

Fakültemizin Türk Din Musikisi Korosu, yurtiçi ve yurtdışında zengin Klasik Türk Musikisi ve Dinî Musikî repertuarıyla başarılı konserler vermiştir. Türk-İslâm Sanatları Tarihi Anabilim Dalına bağlı öğretim elemanlarımız ve öğrencileri, yurtiçi ve yurtdışında hat, tezhib gibi kitap sanatları ile ilgili sergiler açmışlardır. Öğrencilerimize, Fakültemiz öğretim üyeleri öncülüğünde, ücretsiz olarak Ebrû, Hüsn-i Hat ve Musiki gibi kurslar verilmektedir.

 

FAKÜLTE VAKFI

M.Ü. İlâhiyat Fakültesi Vakfı 1974 yılında kurulmuş olup, İlâhiyat Fakültesi'nin bina ve tesislerini, korumayı, geliştirmeyi ve genişletmeyi; öğrencilere burs vermeyi, yurt imkanı sağlamayı, eğitim öğretimin gerekli kıldığı ihtiyaçları karşılamayı gaye edinmiştir.

  • Vakfımızın öğrencilere yönelik bazı etkinlikleri şunlardır:
  • Ögrencilere burs vermek.
  • Başarılı öğrencileri ödüllendirmek.
  • Öğrencilerin bilgi ve görgülerini artırmak maksadı ile kurslar, geziler konferanslar ve sempozyumlar düzenlemek.
  • Öğrencilere yurt ve servis hizmeti sunmak.
  • Kitap satış merkezinde öğrencilere ihtiyaç duyduklan kitapları temin etmek.
  • Fakülte Kütüphanesine kaynak eser alımını desteklemek.

Bu sayfa İlahiyat Fakültesi tarafından en son 21.12.2020 15:25:49 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM