Kütüphane

kutuphane acilis kapanis saatleri.jpg (708 KB)

İlahiyat Fakültesi Katalog Tarama

Nadir Eserler Koleksiyonu

 

1959 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nün açılmasıyla birlikte oluşturulan kütüphanemiz sonraki yıllarda yapılan bağışlarla giderek zenginleşmiştir. Kütüphaneye geniş çaplı bağışlar Hacı Cemal Öğüt, Ahmet Emir Mahmudoğlu, Hafız Ali Üsküdarlı tarafından gerçekleştirilmiştir. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nün 1982 yılında İlahiyat Fakültesi’ne dönüştürülmesinden sonra Marmara Üniversitesi Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermeye devam eden kütüphanenin koleksiyonu üniversitenin kitap satın alımlarıyla daha da zenginleşmiştir.

kutuphaneyeniiii1.jpg (777 KB)

Fakültemiz öğretim elemanları ve öğrencilerinin yanı sıra akademik çalışma yapan diğer okuyuculara da hizmet veren kütüphanemizde Temel İslâm Bilimleri alanındaki kitapların yanı sıra tarih, sanat tarihi, felsefe, hukuk, eğitim, edebiyat ve sosyoloji gibi değişik bilim dallarına ait pek çok eser bulunmaktadır. Ocak 2015 itibariyle toplam eser sayısı 104499 cilttir. Süreli yayın sayısı 592 adet, 1635 adet yazma eser bulunmaktadır. Kütüphanemizde bulunan yazma eserlerin tamamı ve 9944 adet Osmanlıca eser  elektronik ortama aktarılmıştır.

kutuphaneyeni.jpg (91 KB)

Kütüphanemizde toplam 120 kişilik 2 ayrı okuma salonu mevcuttur. Okuyucuların hizmetine sunulan bilgisayarlar sayesinde hem kütüphanedeki eserlere hem kurumumuzun sesli ve görüntülü arşivine ulaşılabilmektedir. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM), Süleymaniye Kütüphanesi ve Milli Kütüphane dahil olmak üzere 102 kütüphanenin koleksiyonlarını taramak mümkündür. Ayrıca Marmara Üniversitesi'nin diğer kütüphanelerine erişim imkânı da bulunmaktadır.

Kütüphanemizdeki nadide yazma eserlerden bazıları

kutuphaneyeniii2.jpg (680 KB)

kutuphane iletisim1.jpg (70 KB)


Bu sayfa İlahiyat Fakültesi tarafından en son 13.03.2020 10:19:02 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM