Ders Programları / İçerikleri

Arapça Hazırlık Programı

İlahiyat Programı

İlahiyat (İkinci Öğretim) Programı

İlahiyat (İngilizce) Programı

İlahiyat (Arapça) Programı

Uluslararası İlahiyat Programı

 

1- İlahiyat Lisans Programı

Bu programda İlâhiyat alanındaki temel bilgilenmeyi sağlayacak “zorunlu dersler”in uygulanması sırasında, öğrencilere tavsiye edilecek kaynaklar, sunumlar, grup çalışmaları, seminerler ve ödevler gibi etkinliklerle öğretim zenginleştirilmektedir. Fakültemizde oldukça geniş kapsamlı bir seçmeli dersler yelpazesi bulunmaktadır. Bu dersler ilmî disiplinler arasında koordinasyonu sağlayıcı bir anlayışla planlanmıştır. Genellikle projeye dayalı dersler olarak tasarlanan seçmeli dersler, öğrencilerin ilgi, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni gelişme ve ihtiyaçlara bağlı olarak çoğaltılabilecektir.

İlahiyat Lisans Programı’nın süresi zorunlu Arapça hazırlık sınıfıyla birlikte 10 yarıyıl (5 yıl) olup ders geçme ve kredi tamamlama esasına göre işlemektedir. Ayrıca bu programda İkinci Öğretim uygulaması da bulunmaktadır. Programı başarı ile tamamlayan öğrencilere İlahiyat Lisans Diploması verilmektedir.

Mezunlarımız Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde müftü, vaiz, din görevlisi vb., tezsiz yüksek lisans öğrenimini tamamlamak kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı lise ve dengi okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri öğretmeni olarak görev alabilmektedirler.

Program hakkında ayrıntılı bilgi ve müfredat için tıklayınız.

2- Zorunlu Arapça Hazırlık 

Fakültemizde 2009 - 2010 eğitim-öğretim yılından itibaren “Zorunlu Arapça Hazırlık Sınıfı” uygulamasına geçilmiş olup İlahiyat, İlahiyat (İÖ) ve Uluslararası İlahiyat lisans programındaki dersler en az %30 oranında Arapça olarak verilmektedir.  İlahiyat (Arapça) programında ise derslerin tamamı Arapça olarak işlenmektedir.

3- İlahiyat (İkinci Öğretim) Programı

Bu programda ilahiyat lisans programındaki ders müfredatı takip edilmekte olup eğitim - öğretim birinci öğretim derslerinden sonra yapılmaktadır. Öğrenim harç bedeli daha yüksektir.

4- İlahiyat (İngilizce) Programı

Fakültemiz’de 2009-2010 eğitim-öğretim yılında açılan İngilizce İlahiyat Lisans programının süresi hazırlık sınıfıyla birlikte 10 yarıyıl (5 yıl) olup yurt dışından da öğrenci kabul edilmektedir. Bu programa kayıt olan öğrenciler M.Ü. Yabancı Diller Yüksekokulu’nda İngilizce hazırlık öğrenimi gördükten sonra Fakültemiz’de eğitime başlamaktadırlar. Türkçe yapılan zorunlu ortak derslerin dışında öğretim dili İngilizce’dir.

Program hakkında ayrıntılı bilgi ve müfredat için tıklayınız.

6- İlahiyat (Arapça) Programı

2015 yılından itibaren öğrenci kabulüne başlayan 4 yıllık İlahiyat lisans programda derslerin tamamı Arapça olarak yapılmaktadır. Bu programda 1 yıl süreli Zorunlu Arapça Hazırlık Sınıfı uygulaması vardır. Müfredat ve mezunlara sağladığı imkanlar bakımından Fakültemizdeki diğer İlahiyat programları ile aynı özelliklere sahiptir.

5- Uluslararası İlahiyat Programı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın girişimiyle başlayan ve desteğiyle sürmekte olan Uluslararası İlahiyat Programı ile yurtdışında lise öğrenimlerini tamamlamış ve bulunduğu ülke vatandaşlığını kazanmış gençlerimize Türkiye’de ilahiyat alanında üniversite öğrenimi imkanı sunulmaktadır. Bu programın mezunları Batı’ya dair deneyimleri ve İslam ilâhiyatına dair birikimleriyle, din hizmeti, din eğitimi ve sosyal hizmetler alanlarında çalışma imkanları bulabileceklerdir. Aynı zamanda akademik kariyer yapmak isteyenler, gerek Türkiye’de gerekse Batı üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebileceklerdir. Bu kapsamda öğrencilerin iaşe, ibate ve temel eğitim masrafları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır. Öğrenci seçimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından gerçekleştirilmektedir.

Fakültemizdeki “Uluslararası İlahiyat Programı” 2007-2008 öğretim yılından itibaren faaliyete geçmiştir. Programının süresi hazırlık sınıfıyla birlikte 10 yarıyıl (5 yıl) olup ders geçme ve kredi tamamlama esasına göre işlemektedir. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere İlahiyat Lisans Diploması verilmektedir. Programda dersler zorunlu ve seçmeli olarak iki ana grupta toplanmıştır.

Program hakkında ayrıntılı bilgi ve müfredat için tıklayınız.


Bu sayfa İlahiyat Fakültesi tarafından en son 06.08.2018 13:33:18 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM