Marmara İlahiyat öğrencileri Makedonya'da...

Kuzey Makedonya’ya giden Marmara İlahiyat Fakültesi öğrencileri, 1 ay boyunca Balkanlı çocuklara camilerde din eğitimi verip çeşitli atölye çalışmaları yaptı

 

 Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde okuyan 10 öğrenci "Gönüllü Kuran Öğreticiliği" projesiyle Kuzey Makedonya'ya gitti. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği himayesinde Yurtdışı Türkler Başkanlığı ( YTB) desteğiyle yürütülen proje kapsamında ülkenin çeşitli şehirlerinde bulunan camilerinde görevlendirilen gençler, 500'e yakın Balkanlı çocuğa 1 ay boyunca Kuran ve temel dini eğitimlerin yanı sıra tiyatro, boyama, şiir gibi birçok kültürel alanda eğitim verdi.
 
 


İlahiyat öğrencisi Nur Sena Sekmen, Kuzey Makedonya'nın Iştip şehrinde bulunan Türk köyü Radanya'daki 1668'de inşa edilen Mahmut Ağa Camisi'nde görev aldı. "Burayı her yönüyle Türkiye'ye hasret bir köy olarak hatırlayacağım" diyen Sekmen, "Ailelerin evlerini gezerek ve cami hoparlöründen anons yaparak önce çocukları camiye topladım. Onlara değerler eğitimi kapsamında sabır, emanete riayet gibi birçok konuda ders verdik. Burada çocuklar çok zor şartlarda yaşıyorlar onlarla beraber sabah 4'te uyanıp tütün tarlalarına gittim ve ardından 10.00'da da o çocuklarla tekrar camide eğitimimize devam ettik" dedi.

 


Türkiye'nin bölgedeki çalışmalarına her zaman ihtiyaçları olduğunu belirten Radanya Köyü Muhtarı Ahmet Mustafa ise, çocukları her gün takip ettiğini söyleyerek "Besmele çekmeyi bilmeyen çocuklarımız Kuran-ı Kerim öğrendi Allah Türkiye'den milyonlarca kez razı olsun" ifadelerini kullandı. Programın koordinatörlüğünü yürüten Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan ise bu projenin ilahiyat öğrencileri için ilerideki çalışmalarına ufuk açacağını belirterek şunları söyledi. "Türkiye'den gelen öğrenci kardeşlerimiz burayı 1 ay boyunca yaşayarak gördüler. Soydaşlarımızla birlikte yemek yiyip onlarla birlikte ibadet ettiler. Buradaki çocuklar ise birer abla ve abi kazandılar artık Türkiye'de bir kapımız oldu diyorlar. Türkiye ile Makedonya arasındaki gönül köprülerini daha da güçlendiriyoruz."


 

HIZLI ERİŞİM