Anlaşmalarımız

 

 

ABD

University of Nebraska, Omaha, Amerika, Dini İlimler, http://www.unomaha.edu/

Anlaşma Metni için Tıklayınız.

 

 

Almanya

 

Göthe Üniversitesi Almanya  www.uni-frankfurt.de

 

Giessen Üniversitesi Almanya www.uni-giessen.de

 

Köln Üniversitesi, Almanya, www.uni-koeln.de

 

Münster Üniversitesi, Katolik İlahiyat Fakültesi, Almanya, www.uni-muenster.de

 

Münster Üniversitesi, Arapça ve İslami İlimler Enstitüsü, Almanya, www.uni-muenster.de

 

Osnabrück Üniversitesi, İslam İlahiyatı Fakültesi, Almanya, www.uni-osnabrueck.de

 

Tübingen Üniversitesi, İslam İlahiyatı Merkezi, Almanya, http://www.uni-tuebingen.de

 

Martin Luther Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Almanya, http://www.theologie.uni-halle.de/

 

Bayreuth Üniversitesi, Dini ilimler, Felsefe ve İktisat, Uluslararası İdare Fakülteleri, Almanya, www.uni-bayreuth.de

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri

Şarika (Sharjah) Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi arasında Akademik İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin önde gelen üniversitelerinden olan Şarika  Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi, öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi ile  ortak bilimsel araştırmalar yürütme, toplantılar tertip etme  konularında akademik işbirliği anlaşması imzaladılar. 02.10.2013 günü Şarika’da imzalanan anlaşmada Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Hasan Selçuk,  Şarika  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Mahmud,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamid  en-Naimi,  M.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, M.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın, Şarika Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı  Abdullah el-Hatib ve Şarika Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yakut hazır bulundular. Bu anlaşmaya göre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hazırlık ve lisans öğrencileri  Şarika Üniversitesinde Arapça eğitimi görebilecekler, ayrıca 2 ve  3. sınıflarda temel İslam bilimleri derslerini Şarika Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde alabilecekler.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

Sarika Anlasma 1

 

sarika anlasma 2

 

Anlaşma 5

 

 

 

Brunei

Brunei Darussalam Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi arasında anlaşma imzalandı

Brunei Darussalam Üniversitesi Sultan Omar Ali Saifuddien Centre for Islamic Studies ile Marmara Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. 07.05.2013 tarihinde yapılan anlaşmaya Brunei Darussalam Üniversitesi Sultan Omar Ali Saifuddien Centre for Islamic Studies Dekanı Prof.Dr. Osman bin Bakar, Brunei Üniversitesi  Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Azman Ahmad, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Köse ve Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Osman Kılıç katıldılar.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

Brunei

 

 

Cezayir

Cezayir I ve Cezayir II Üniversiteleri ile Akademik İşbirliği Anlaşması ve Mevlana Protokolü İmzalandı

 Cezayir I ve Cezayir II Üniversiteleri ile Marmara Üniversitesi ortak bilimsel çalışmalar gerçekleştirme, öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi gibi konularda genel bir işbirliği anlaşması imzaladılar.  M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın’ın Cezayir’deki  Yüksek Öğretim Kurumlarıyla işbirliği imkanlarını araştırmak amacıyla bu ülkeye yaptığı ziyaret ve görüşmeler sonucunda  M.Ü. Rektörü Prof. Dr. Zafer GÜL ve Cezayir I Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Tahar Hadjar ve Cezayir II Üniversitesi  Rektörü Prof. M. Hamidi Khemissi  tarafından 28.04.2014 tarihinde imzalanan anlaşmaya göre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri temel İslam bilimleri derslerini Cezayir I ve Cezayir II Üniversitelerinde alabilecekler.  

 

Cezayir I Üniversitesi Anlaşma Metni

 Cezayir II Üniversitesi Anlaşma Metni

   

 

 

 

Cezayir Üniversiteleri ve Marmara Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği

Cezayir Üniversiteleri ve Marmara Üniversitesi arasında akademik işbirliği imkanlarını görüşmek ve Mevlana Değişim Programını tanıtmak üzere M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın bu ülkeye ziyaret gerçekleştirdi. Cezayir’in öne çıkan akademik kurumları Cezayir I ve Cezayir II, Emir Abdulkadir İslami İlimler Üniversitesi ve Konstantin Üniversiteleri Rektörleriyle yapılan görüşmeler sonucunda üniversitemiz ve adı geçen üniversiteler arasında akademik işbirliği ve Mevlana Protokolü imzalanması için prosedür başlatıldı. 

 

Endonezya

Endonezya Wahid Hasyim Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Protokol İmzaladı

Endonezya Wahid Hasyim Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi 08.04.2013 tarihinde İstanbul’da protokol imzaladı. İmza törenine Üniversitemizden Rektör Prof. Dr. Zafer Gül, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Selçuk ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Kılıç katıldı; Endonezya’dan Rektör Prof. Dr. Noor Achmad, Haci Suwanto (Wahid Hasyim Üniversitesi Vakfı Başkanı), Ali Mufis (Emekli Eyalet Valisi ve Wahid Hasyim Vakfı Müfettişi), Dr.Haci Ahmad Daroji (Orta Jawa Eyaleti Alimler Meclisi Başkanı), Dr.Mudzakir Ali (Wahid Hasyim Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi sorumlusu) katıldılar.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

 

Endonezya İslam Çalışmaları Devlet Enstitüsü(IAIN), Walisongo, Semarang ile Marmara Üniversitesi Arasında İşbirliği Anlaşması

Endonezya İslam çalışmaları Devlet  Enstitüsü, Walısongo Semarang Rektörü Prof. Dr. H. Muhibbin, M.Ag ve beraberindeki heyet rektör yardımcımız Prof.Dr.Hasan SELÇUK’u ziyaret ettiler.
Ziyaretin ardından Marmara Üniversitesi ile Endonezya İslam çalışmaları Devlet  Enstitüsü Walısongo Semarang arsında iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşmaya göre;

  • Öğretim elemanı, öğrenci ve arastirmacı değişimi;
  • Ortak araştırma ve ortak akademik toplantılar;
  • Ortak bilimsel ve kültürel aktivitelerin organizasyonu
  • Akademik amaçlı bilgi, yayın ve materyal değişimi;
  • Karşılıklı ziyaretler;
  • Bu anlaşmanın amacına uygun olan diğer ilgili konu ve aktivitelerde işbirliği sağlandı.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

Törene katılanların isimleri

Üniversitemizden 
Rektör Yardımcımız Prof.Dr.Hasan SELÇUK
Rektör Yardımcımız Prof.Dr.Osman KILIÇ
Araştırma Görevlisi Mehmet TOPRAK

Endonezya İslam çalışmaları Devlet Enstitüsü Walısongo Semarang Heyeti
Prof. Dr. H. Muhibbin, M.Ag. (Rector)
Dr. H. Musahadi, M.Ag. (Vice Rector in Academic Affairs and Institutional Development)
Prof. Dr. Hj. Ismawati, M.Ag. ( Professor in History of Islamic Civilization)
Drs. H, Slamet Hambali, M.Ag. (Lecturer in Ilm Falak / Islamic Astronomy)
Dr. H. Imam Taufiq, M.Ag. (Head of Quality Assurance Institution).

 

 

Fas

Abdelmalek Essaadi (Fas) Üniversitesi ile Akademik İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Fas Krallığının önde gelen üniversitelerinden olan Abdelmalek Essaadi Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi ortak bilimsel çalışmalar gerçekleştirme, öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi gibi konularda genel bir işbirliği anlaşması imzaladılar.  M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası Ofis Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın’ın Fas’ın tarihi Tanca şehrinde bulunan Abdelmalek Essaadi Üniversitesine gerçekleştirdiği ziyaret ve görüşmeler sonucunda  M.Ü. Rektörü Prof. Dr. Zafer GÜL ve Abdelmalek Essaadi  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Houdaifa Amaziane  tarafından 26.03.2014  tarihinde imzalanan anlaşmaya göre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri temel İslam bilimleri derslerini Abdelmalek Essaadi Üniversitesinin ilgili fakültelerinde alabileceklerdir.

 Anlaşma Metni için tıklayınız...

 

Daru’l-Hadisi’l-Haseniyye (Fas) ve Fakültemiz arasında Akademik İşbirliği Anlaşması İmzalandı

M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın’ın Fas Krallığındaki Yüksek Öğretim Kurumlarıyla işbirliği imkanlarını araştırmak amacıyla bu ülkeye yaptığı ziyaret ve görüşmeler sonucunda İslâmî İlimler alanında Fas Krallığının en kaliteli ve yetkin kurumlarından olup  Rabat’ta bulunan Daru’l-Hadisi’l-Haseniyye Enstitüsü ve Fakültemiz arasında ortak bilimsel çalışmalar gerçekleştirme, öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi gibi konularda Daru’l-Hadisi’l-Haseniyye Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmed el-Khamlichi ve Dekanımız Prof. Dr. Ali Köse tarafından 28.03.2014 tarihinli genel bir işbirliği anlaşma imzalandı. 

Anlaşma Metni için tıklayınız...

 

Fas Krallığı Üniversiteleri ve Marmara Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği

Üniversitemiz ve Fas Krallığı Üniversiteleri arasında akademik işbirliği imkanlarını görüşmek ve Mevlana Değişim Programını tanıtmak üzere M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın Fas Krallığına ziyaret gerçekleştirdi. Bu ülkenin öne çıkan akademik kurumları olan Muhammed V (Rabat), Hasan II (Kazablanka), Abdelmalek Essaadi (Tanca), Kadi İyad (Marakeş),  Karaviyyîn (Fes) Üniversiteleri Rektörleriyle yapılan görüşmeler sonucunda üniversitemiz ve adı geçen üniversiteler arasında akademik işbirliği ve Mevlana Protokolü imzalanması için prosedür başlatıldı. 

 

Galler

University of Wales, Trinity Saint David, İlahiyat, Galler http://www.uwtsd.ac.uk

 

İngiltere

Heythrop College, Londra Üniversitesi, İngiltere www.heythrop.ac.uk

 

İrlanda

Trinity College Dublin, İlahiyat, İrlanda https://www.tcd.ie/

 

Katar

Katar Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Arasında Mevlana Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz ve Katar Üniversitesi arasında daha önce imzalanmış bulunan ikili akademik işbirliği anlaşmasına ilaveten Mevlana Değişim Programı çerçevesinde öğrenci ve  öğretim üyesi değişimine imkan sağlayacak olan Mevlana Protokolü, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül ve Katar üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mazen Hasna tarafından 24..4.2014 tarihinde imzalandı.

Anlaşma Metni için tıklayınız...

 

 

Katar Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Anlaşma İmzaladı

Katar Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi, ortak araştırmalar yürütme konusunda genel bir işbirliği anlaşması imzaladılar. 21.04.2013 günü Katar'da imzalanan anlaşmada Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur, Katar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mazen Hasene, M. Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse ve M.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın hazır bulundular. Bu anlaşmaya göre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri hazırlık sınıfında ve yaz tatilinde Katar Üniversitesinde Arapça Eğitimi görebilecekler, ayrıca Mevlana değişim programı çerçevesinde 2. 3. sınıflarda temel İslam bilimleri derslerini Katar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde alabilecekler.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

Katar

 

Kazakistan

Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Anlaşma İmzaladılar

Anlaşma Metni için tıklayınız.

 

Kosova

Kosova Priştina İslami İlimler Fakültesi ile Fakültemiz Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

 

Kosova Priştina İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Fahrush Rexhepi ile beraberindeki heyet Fakültemizi ziyaret ettiler. Fakültemizle Kosova Priştina İslami İlimler Fakültesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. (18.11.2014)

 

 

Kuveyt

Kuveyt Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Arasında Mevlana Protokolü İmzalandı

Daha önce akademik işbirliği anlaşması imzalamış bulunduğumuz Kuveyt üniversitesi ile Mevlana Değişim Programı çerçevesinde öğrenci ve  öğretim üyesi değişimine imkan sağlayacak olan Mevlana Protokolü, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül ve Kuveyt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullatif Ahmed Al-Bader tarafından 12.03.2014 tarihinde imzalandı.

Anlaşma Metni için tıklayınız...

 

Kuveyt Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Anlaşma İmzaladı

Kuveyt Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi, ortak araştırmalar yürütme konusunda genel bir işbirliği anlaşması imzaladılar. 26.03.2013 günü Kuveyt'te imzalanan anlaşmada Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur, Kuveyt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullatif al-Bader, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Firyal Bou-Rabee, Kuveyt Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Yiğit, M.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse ve M.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın hazır bulundular. Bu anlaşmaya göre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri hazırlık sınıfında ve yaz tatilinde Kuveyt Üniversitesinde Arapça Eğitimi görebilecekler, ayrıca Mevlana değişim programı çerçevesinde 2. 3. sınıflarda temel İslam bilimleri derslerini Kuveyt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde alabilecekler.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

 

Kuveyt2

Kuveyt1

 

Macaristan

Macaristan Kaposvar Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Arasında Anlaşma İmzalandı

Anlaşma Metni için Tıklayınız

Macaristan Gal Frenck College ile Marmara Üniversitesi Arasında Anlaşma İmzalandı

Anlaşma Metni için Tıklayınız

 

Malezya

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Protokol İmzaladılar

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Mevlana Değişim Programı Protokolü İmzaladılar. 24.04.2013 tarihli protokole göre İlahiyat Fakültesi ile Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesinde bulunabilecekler.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

Malezya1

malezya2

Malezya Milli Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi arasında anlaşma imzalandı

28 Mayıs 2013 günü Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi ile Universiti Kebangsaan Malaysia (Malezya Milli Üniversitesi) Faculty of Islamic Studies (İslami İlimler Fakültesi) arasında:

  1. Eğitim programları için öğrenci değişimi;
  2. Ortak ilgi alanlarında araştırma işbirliğinin yapılması
  3. İki tarafın mevcut bilimsel araştırma imkânlarının değişimi ve
  4. Bilimsel araştırmalarda karşılaşılan problemleri ele almak üzere karşılıklı öğretim elemanları değişimi alanlarını kapsayan bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmanın imza töreninde fakülte dekanımız Prof. Dr. Ali Köse, Universiti Kebangsaan Malaysia (Malezya Milli Üniversitesi) İslami İlimler Fakültesi dekan vekili Doç. Dr. Amir Husin Md Nor, Fakültemiz Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Atar, ve Malezya’dan ve fakültemizden bir grup öğretim üyesi ve araştırmacı hazır bulundular.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

 

 

Pakistan

Pencab Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Anlaşması ve Mevlana Protokolü İmzalandı

Pakistan’ın köklü üniversitelerinden Pencab Üniversitesi (University of the Punjab) ve Marmara Üniversitesi arasında öğrenci, öğretim üyesi mübadelesi ile ortak bilimsel araştırmalar yürütme, toplantılar tertip etme konularını kapsayan Akademik İşbirliği Anlaşması  ve Mevlana Değişim Programı protokolü imzalandı. Pencab Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mujahid Kamran ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül tarafından imzalanan  anlaşmalar Marmara İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Abdulhamit Birışık’ın Rektör Temsilcisi sıfatıyla Pakistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında  karşılıklı mübadele edildi. 

Anlaşma Metinleri için tıklayınız.

 

Uluslararası İslam Üniversitesi (İslamabad) ile Marmara Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği ve Mevlana Değişim Anlaşması

İslami İlimler alanında Uluslararası üne sahip İslamabad Uluslararası İslam Üniversitesi (Pakistan) (International Islamic University Islamabad) ve Marmara Üniversitesi arasında öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesini içeren  Mevlana Değişim Programı protokolü ve ortak bilimsel  faaliyetler yürütme konusunda Akademik İşbirliği Anlaşması imzalandı. Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. DR. M. Zafer Gül ve İslamabad Uluslararası İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmad Yousif A. Al-Draiweesh tarafından imzalanan anlaşmaların mübadelesi  İslamabad’da Marmara İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Rektör Temsilcisi Prof.Dr. Abdulhamit Birışık ile İslamabad Uluslararası İslam Üniversitesi İdare Amiri  Gulzar Ahmed Khwaja’nin katıldığı törenle gerçekleştirildi. 

Anlaşma Metni için tıklayınız.

 

Suudi Arabistan

İmam Muhammed b. Suud İslam Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Anlaşma İmzaladı

İslam Dünyasının ve Suudi Arabistan Krallığının İslami İlimler alanındaki en önemli üniversitelerinden olan   İmam Muhammed b. Suud İslam Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi, ortak araştırmalar yürütme gibi konularda akademik  işbirliği anlaşması imzaladılar.  06.02.2014 tarihinde Riyad’da gerçekleşen imza töreninde  İmam Muhammed b. Suud İslam Üniversitesinin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed el-Alem ve Üniversitenin değişik fakültelerinin dekanları, M.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur, M.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, M.Ü. Rektör Danışmanı Yard. Doç. Dr. Mustafa Ağaoğlu ve  M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası Ofis Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın hazır bulundular. İmzalanan anlaşmaya göre M.Ü. İlahiyat Fakültesi lisans bölümü  öğrencileri  temel İslam bilimleri derslerini İmam Muhammed b. Suud İslam Üniversitesinin ilgili fakültelerinde alabilecekler, ayrıca hazırlık sınıfı öğrencileri bu üniversitenin Arap Dili Enstitüsünde öğrenim görebileceklerdir.

Anlaşma Metni İçin Tıklayınız.

İmam Muhammed Üniversitesi

İmam Muhammed Üniv

 

Taybe (Taibah)Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Arasında İşbirliği Anlaşması

Suudi Arabistan Krallığının önemli üniversitelerinden olan  Taybe Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi ortak ilmî araştırmalar, öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi konularında işbirliği anlaşması imzaladılar.  10.02.2014 tarihinde Medine’de  gerçekleşen imza töreninde  Taybe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Al-Mazrooa , Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saud Taher ve değişik fakülte Dekanları, M.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur, M.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, M.Ü. Rektör Danışmanı Yard. Doç. Dr. Mustafa Ağaoğlu ve  M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası Ofis Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın hazır bulundular. İmzalanan anlaşmaya göre M.Ü. İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencileri Taybe Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan kurslarda Arapça eğitimi alabilecekler, ayrıca lisans bölümü  öğrencileri  2. ve 3. sınıflarda temel İslam bilimleri derslerini bu üniversitenin ilgili bölümlerinde alabileceklerdir.

Anlaşma Metni İçin Tıklayınız.

taybe1

taybe2

Kral Abdullah b. Abdulaziz Uluslararası Arap Diline Hizmet Merkezi ile Marmara Üniversitesi Arasında İşbirliği

Suudi Arabistan Krallığına bu ülkedeki Üniversiteler ve akademik merkezlerle anlaşmalar imzalamak ve görüşmeler yapmak üzere ziyaret gerçekleştiren Marmara Üniversitesi heyeti bu çerçevede tüm dünyada Arapça öğretiminin yaygınlaştırılması ve eğitim kalitesinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar  yapmak ve ilgili kurumlarla işbirliğine gitmek üzere kurulan  Kral Abdullah b. Abdulaziz Uluslararası Arap Diline Hizmet Merkezi’ni ziyaret etti. M.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur, M.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, M.Ü. Rektör Danışmanı Yard. Doç. Dr. Mustafa Ağaoğlu ve  M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası Ofis Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın’dan oluşan heyet,  Merkez Başkanı  Prof. Dr. Abdullah el-Veşmî ve Yardımcısı Dr. Ali al-Mayouf ile bir araya geldi. Görüşme sonucunda taraflar Kral Abdullah b. Abdulaziz Uluslararası Arap Diline Hizmet Merkezi ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin  Arapça Hazırlık Sınıfı öğretim programına destek mahiyetinde birlikte kararlaştıracakları  projeleri işbirliğiyle hayata geçirmek konusunda mutabık kaldılar. Bu meyanda proje ayrıntılarını görüşmek üzere Merkez yöneticileri Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine yakın bir tarihte ziyaret gerçekleştireceklerdir.

 

Tunus

Tunus Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi arasında anlaşma imzalandı

Tunus Üniversitesi Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. 07.05.2013 tarihinde yapılan anlaşmaya Tunus Üniversitesi Dekanı Prof.Dr. Noureddine Kridis, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Köse ve Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Osman Kılıç katıldılar.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

Tunus

 

Umman

 Sultan Qaboos Üniversitesi (Umman) ile Marmara Üniversitesi Arasında İşbirliği Anlaşması

Umman Sultanlığının uluslararası akademik arenada kalitesiyle dikkat çeken en önemli üniversitesi olan Sultan Qaboos  Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi ortak bilimsel araştırmalar yürütme,  öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi  gibi konularda akademik  işbirliği yapma kararı aldılar.   M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası Ofis Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın’ın Sultan Qaboos  Üniversitesine  gerçekleştirdiği ziyaret sırasında uluslararası ilişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muna Âl Said ve Uluslararası Ofis Direktörü Selahaddin Al-Saadi ile yaptığı görüşmeler neticesinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 12 öğrencinin 2014 öğretim yılı bahar döneminde Sultan Qaboos  Üniversitesi Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümünde eğitim görmeleri konusunda anlaşma sağlandı. Bu amaçla Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül ve Sultan Qaboos Üniversitesi  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Said el-Yahyâî tarafından imzalan akademik işbirliği anlaşması 5/5/2014 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. 

Anlaşma Metni için tıklayınız...

 

1

 

Nizwa Üniversitesi (Umman) ile Marmara Üniversitesi Anlaşma İmzaladı

Umman Sultanlığının ikinci büyük üniversitesi olan Nizwa Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi ortak bilimsel araştırmalar yürütme,  öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi  gibi konularda akademik  işbirliği anlaşması imzaladılar.  M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası Ofis Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın’ın Nizwa Üniversitesine gerçekleştirdiği ziyaret ve görüşmeler sonucunda  M.Ü. Rektörü Prof. Dr. Zafer GÜL ve Nizwa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmad Khalfan al-Rawahi tarafından imzalanan anlaşmaya göre M.Ü. İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencileri Nizwa Üniversitesi Arap Dili Enstitüsünde öğrenim görebilecekler ayrıca lisans öğrencileri müfredatlarına eşdeğer dersleri bu üniversitenin ilgili fakültelerinde alabileceklerdir.

Anlaşma Metni İçin Tıklayınız

Nizwa

 

Sultan Qaboos Arapça Öğretim Enstitüsü (Umman) ile Marmara Üniversitesi Arasında İşbirliği

Umman Sultanı tarafından  yabancılara Arapça öğretimi konusunda uluslararası bir merkez oluşturulması hedefiyle kurulan Sultan Qaboos Arapça Öğretim Enstitüsü  ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arapça öğretimi konusunda akademik  işbirliği yapma kararı aldılar.   M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası Ofis Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın’ın Umman’ın tarihi bölgelerinden olan Manah vilayetinde kurulmuş olan Sultan Qaboos Arapça Öğretim Enstitüsüne  gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Enstitü Müdürü Doç. Dr. Muhammed Al-Sakri ile karşılıklı işbirliği imkanları müzakere edilmiş, ziyaret sonrasındaki değerlendirmeler sonucunda varılan anlaşma uyarınca  Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıflarından  24 öğrencinin bahar döneminde Sultan Qaboos Arapça Öğretim Fakültesinde  iki aylık Arapça kursu almaları konusunda gerekli resmi işlemlere başlanmıştır.

2

 

Ürdün

 Ürdün Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Arasında Mevlana Protokolü İmzalandı

Ürdün Üniversitesi ve Üniversitemiz arasında daha önce imzalanmış bulunan  akademik işbirliği anlaşmasından sonra bu defa Mevlana Değişim Programı çerçevesinde öğrenci ve  öğretim üyesi değişimine imkan sağlayacak olan Mevlana Protokolü, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül ve Ürdün Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekhleif Tarawneh tarafından 18.03.2014 tarihinde imzalandı.

Anlaşma Metni için tıklayınız...

 

Ürdün Uluslararası İslami İlimler Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Arasında Mevlana Protokolü İmzalandı

Daha önce akademik işbirliği anlaşması imzalamış bulunduğumuz Ürdün Uluslararası İslami İlimler Üniversitesi ile üniversitemiz arasında  Mevlana Değişim Programı çerçevesinde öğrenci ve  öğretim üyesi değişimine imkan sağlayacak olan Mevlana Protokolü, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül ve Ürdün Uluslararası İslami İlimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salah Jarrar  tarafından 26.03.2014 tarihinde imzalandı.

Anlaşma Metni için tıklayınız...

 

Yermuk Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Anlaşması

Ürdün Krallığının önde gelen üniversitelerinden olan Yermuk Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi ortak bilimsel çalışmalar gerçekleştirme, öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi gibi konularda genel bir işbirliği anlaşması imzaladılar.  M.Ü. İlahiyat Fakültesi Uluslararası Ofis Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın’ın Yermuk Üniversitesine gerçekleştirdiği ziyaret ve görüşmeler sonucunda 04.02.2014 tarihinde M.Ü. Rektörü Prof. Dr. Zafer GÜL ve Yermuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Al-Musa tarafından imzalanan anlaşmaya göre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri 2. ve 3. sınıflarda temel İslam bilimleri derslerini Yermuk Üniversitesinin ilgili fakültelerinde alabileceklerdir.

Anlaşma Metni İçin Tıklayınız

Yermuk

 

Ürdün Uluslararası İslami İlimler Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Anlaşma İmzaladı

Marmara Üniversitesi ile Ürdün Uluslararası İslami İlimler Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyesi mübadelesi, ortak araştırmalar yürütme gibi konularda genel bir işbirliği anlaşması yaptılar. 26.04.2013 günü İstanbul'da imzalanan anlaşmada Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur, Ürdün Uluslararası İslami İlimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mansour Saayedah, M. Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse ve M. Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın hazır bulundular. Bu anlaşmaya göre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri hazırlık sınıfında Ürdün Uluslararası İslami İlimler Üniversitesinde Arapça Eğitimi görebilecekler, ayrıca Mevlana değişim programı çerçevesinde 2. 3. sınıflarda temel İslam bilimleri derslerini alabileceklerdir.

Anlaşma Metni için Tıklayınız

Ürdün

 

Ürdün Üniversitesi (The University of Jordan) ile Marmara Üniversitesi arasında anlaşma imzalandı

Ürdün Üniversitesi (The University of Jordan) ile Marmara Üniversitesi 27.05.2013 tarihinde akademik işbirliği anlaşması imzaladılar. Anlaşma törenine Ürdün Üniversitesi Rektörü Prof. Ekhleif Tarawneh, Rektör Yardımcısı Prof. Hani Al-Dmour; Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Zaid Eyadat, Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül, Rektör Yardımcısı Prof. Hamza Kandur, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Ali Köse katıldılar. 

Anlaşma Metni için Tıklayınız

Ürdün

Ürdün 2

 

Zerka(Zarqa) Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Arasında Mevlana Protokolü ve Akademik İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Ürdün’ün önde gelen üniversitelerinden Zerka Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi arasında Mevlana öğrenci değişim protokolü ve öğrenci, öğretim üyesi mübadelesi ile ortak araştırmalar yürütülmesine imkan veren genel işbirliği kapsamında anlaşma imzalandı. 

Zarqa1

İmza törenine üniversitemizden Rektörümüz Prof. Dr. Emin Arat, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Özvar, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse ve İlahiyat Fakültesi Uluslararası Koordinatörü Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın; Ürdün Zerka Üniversitesinden Rektör Prof. Dr. Mahmud el-Vâdî, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör Üsame Ebu Şa’irah ve Arap Dili Enstitüsü Müdürü Halid Beni Ömer katıldılar.

Zarqa2

Bu anlaşmalara göre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri hazırlık sınıfında ve yaz tatilinde Zerka Üniversitesinde Arapça Eğitimi görebilecekler, ayrıca Mevlana değişim programı çerçevesinde lisans döneminde bir dönem temel İslam bilimleri derslerini Zerka Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde alabilecekler.

Zarqa3

Zerka Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmud el-Vâdî ve beraberindeki heyet M.Ü. İlahiyat Fakültesini de ziyaret ederek Dekanımız Prof. Dr. Ali Köse ve hazırlık birimi Arapça hocaları ile görüşmelerde bulundu. Yaz döneminde Zerka Üniversitesi  Arapça dil kursuna katılan öğrencilerimizle de bir araya gelen heyet öğrencilerimizin kendileri için hazırladıkları Arapça sunumu izlediler.

Zarqa4

 

Anlaşma Metni için Tıklayınız...

 


Bu sayfa İlahiyat Fakültesi tarafından en son 20.07.2020 10:21:16 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM