İlahiyat Fakültesi

İlahiyat Fakültesi

Marmara İlahiyat’ta Albaraka-Türk Sanat Galerisi ve Akademisi Açılış Töreni

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Albaraka Türk, Türk İslam sanatlarını yaşatmak ve sanatçıları desteklemek için Albaraka Sanat Akademisi ve Galerisini sanatseverlerle buluşturdu.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi içerisindeki galerinin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Rektörümüz Prof.Dr. M.Emin Arat, Dekanımız Prof. Dr. Ali Köse, İSAM Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Fakültemiz Öğretim Üyeleri ve öğrencileri ile davetliler katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı açılış öncesinde yaptığı konuşmada söz konusu adımı takdirle karşıladığını belirterek; “Bankacılık sektörünün bir kuruluşun kültür ve sanat eserleri konusunda böylesine önemli bir hizmeti gerçekleştirmesini takdirle karşılıyor ve örnek teşkil etmesini diliyorum. İki ana bölümden oluşan merkezde hali hazırda verilen kurslar ile genişleyeceğine inanıyorum. Akademinin ise klasik sanat anlayışına yeni sanatçılar yetiştireceğini düşünüyorum. 2005 yılından beri üç yılda bir gerçekleşen Albaraka Hat Koleksiyonu ve Ebru sanatının yurtiçi ve yurdu dışında kadim eserlerin sergilendiğini bu sanatlarla sanata hizmet eden sanatçılarımıza şüklanlarımızı sunuyorum. Prestij kitaplar altında yayınlanan çeşitli güzide eserlerin içinde yenilerinin de eklenmesini heyecanla bekliyoruz” dedi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii altında bulunan Sanat atölyeleri ve sanat galerisi olmak üzere iki ana bölümden oluşan merkez, hem önemli sanat eserlerinin sanatseverlerle buluşmasını sağlayacak hem de hüsn-i hat, tezhib ve ebru sanatı ile ney dersleri başta olmak üzere, hafta içi ve hafta sonu her yaştan her kesime hitap eden sanat kursları ile hizmet verecektir. Galeri bölümünde Albaraka 4. Hat Yarışmasında dereceye giren ve mansiyon alan eserler sergilenecektir. Akademide ise Türk İslam Sanatları’na dair ücretsiz dersler verilecektir.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı’ya Rektörümüz Prof.Dr. M.Emin Arat ile Dekanımız Prof. Dr. Ali Köse tarafından Fakültemiz Öğretim Üyesi Hattat Doç. Dr. Fatih Özkafa’nın Hat Levhası hediye edildi. Bakan Avcı daha sonra beraberindeki protokol ile birlikte Albaraka Sanat Galerisi ve Akademisi’nin açılış kurdelesini Prof. Dr. Raşit Küçük tarafından yapılan dualar eşliğinde kesti ve sergide yer alan eserleri inceledi. Açılışta ayrıca Y. Doç. Dr. M. Nuri Uygun yönetiminde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi hocaları tarafından ney dinletisi gerçekleştirildi.

 


Bu sayfa İlahiyat Fakültesi tarafından en son 03.02.2017 18:10:28 tarihinde güncellenmiştir.