İlahiyat Fakültesi

İlahiyat Fakültesi

Fakültemiz Türk Din Musikisi hocası Ahmet Hakkı Turabi ve ekibinden Londra'da konser

Fakültemiz Türk Din Musikisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Londra Türk Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Londra Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "Şifânağme Konseri" verdi. 14.Şubat.2017 tarihinde Londra Piccadilly Saint James Klisesinde verilen konsere 500 civarında dinleyici iştirak etti. çoğunluğunu İngiliz vatandaşlarının oluşturduğu dinleyiciler Türk Musikisi icrasını ilgiyle dinledi ve dakikalarca ayakta alkışlayarak sanatçıları 3 defa daha sahnede musiki icrasına davet etti. Konserden önce kendilerine dağıtılan broşürlerle dinleyiciler Türk Musikisi Makamlarıyla Tedavi ve repertuar konusunda bilgilendirildiler. Bilhassa Türk Müziği makamlarıyla tedavi konusunda en çok kullanılan 12 makamda saz eseriyle başlayan konser, sırasıyla rast, nihavend ve uşşak makamında Türk Din Musikisi ilahileriyle sona erdi. Konserde Sn. Turabi'ye, lisansüstü eğitimlerini yine fakültemiz Türk Din Musikisi anabilim dalında yapmış olan Doç. Dr Erhan Özden (ney), Yrd. Doç. Dr. Hikmet Toker (tanbur), Yrd. Doç. Dr. Cemal Karabaşoğlu (ritim) ve Mehmet Ünal (rebab) refakat ettiler. 

KKTC Londra Temsilcisi Zehra Başaran, T.C Kültür ve Turizm Müşaviri Selçuk Can, Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş’un da aralarında bulunduğu yüzlerce Türk ve İngiliz konuk,  müzikle çeşitli hastalıklara iyi geldiğini kabul edilen parçaları ilgiyle dinledi.

Aynı grup 15.Şubat.2107 tarihinde,  Londra Yunus Emre Enstitüsü konferans salonunda Sn. Turabi'nin "Türk Din Musikisi'nde Yunus Emre" değerlendirmelerinin yer aldığı Yunus Emre İlahileri Konseri gerçekleştirdi.

Bu sayfa İlahiyat Fakültesi tarafından en son 27.02.2017 11:21:00 tarihinde güncellenmiştir.