İlahiyat Fakültesi

İlahiyat Fakültesi

Kütüphane

İlahiyat Fakültesi Katalog Tarama

Nadir Eserler Koleksiyonu

Yeni Gelen Kitaplar Nisan 2015

Yeni Gelen Kitaplar Mayıs 2015

Kütüphane Akademik Dönem Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma : 09:00-21:45

Cumartesi - Pazar : 09:00-17:00

kütüphane1

Kütüphane2 1959 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nün açılmasıyla birlikte oluşturulan kütüphanemiz sonraki yıllarda yapılan bağışlarla giderek zenginleşmiştir. Kütüphaneye geniş çaplı bağışlar Hacı Cemal Öğüt, Ahmet Emir Mahmudoğlu, Hafız Ali Üsküdarlı tarafından gerçekleştirilmiştir. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nün 1982 yılında İlahiyat Fakültesi’ne dönüştürülmesinden sonra Marmara Üniversitesi Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermeye devam eden kütüphanenin koleksiyonu üniversitenin kitap satın alımlarıyla daha da zenginleşmiştir.

Fakültemiz öğretim elemanları ve öğrencilerinin yanı sıra akademik çalışma yapan diğer okuyuculara da hizmet veren kütüphanemizde Temel İslâm Bilimleri alanındaki kitapların yanı sıra tarih, sanat tarihi, felsefe, hukuk, eğitim, edebiyat ve sosyoloji gibi değişik bilim dallarına ait pek çok eser bulunmaktadır. Mart 2012 itibariyle toplam eser sayısı 117 267 cilttir. Bunlardan 4553 adedi tez, 1269 adedi süreli yayın, 1562 adedi yazma eserdir. Kütüphanemizdeki eserlerin künye bilgileri internet ortamına aktarılmıştır.

 

Kütüphane Genel
Kütüphane

Kütüphanemizde toplam 120 kişilik 2 ayrı okuma salonu mevcuttur. Okuyucuların hizmetine sunulan bilgisayarlar sayesinde hem kütüphanedeki eserlere hem kurumumuzun sesli ve görüntülü arşivine ulaşılabilmektedir. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM), Süleymaniye Kütüphanesi ve Milli Kütüphane dahil olmak üzere 102 kütüphanenin koleksiyonlarını taramak mümkündür. Ayrıca Marmara Üniversitesi'nin diğer kütüphanelerine erişim imkânı da bulunmaktadır.

 

 

Kütüphanemizdeki nadide yazma eserlerden bazıları

Yazma Eserler

Bu sayfa İlahiyat Fakültesi tarafından en son 21.05.2015 12:13:20 tarihinde güncellenmiştir.